cyber.jpglogo_wosp.png00121.jpgprzycisk_prawa_strona/bip2.pngprzycisk_prawa_strona/fb_icon_325x325.png
Ta strona internetowa wykorzystuje funkcjonalne pliki cookie i anonimowe technologie śledzenia, aby pomóc w nawigacji i ulepszaniu naszych usług marketingowych. Zaakceptuj lub odrzucić zapisanie funkcjonalnych plików cookie, wybierając jedną z opcji. Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z naszą Polityką prywatności.

Kino Baszta

 
 
Kilka słów...
 
     19 listopada 2007 roku w średzkim Kinie "Baszta" odbył się ostatni przed remontem seans - ostatni widzowie mogli obejrzeć  "Labirynt fauna".
     Wszyscy średzianie chyba pamiętają kinowe fotele, dwa wielkie głośniki stojące po bokach ekranu i prawie historyczną (choć nie pozbawioną pewnego uroku) atmosferę kina.
     Dzięki olbrzymiemu finansowemu wsparciu Urzędu Miejskiego w Środzie Wielkopolskiej, dotacjom uzyskanym przez Ośrodek Kultury w Środzie Wielkopolskiej z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej  oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, średzkie kino mogło wreszcie otworzyć swoje podwoje przed spragnioną kontaktu X Muzą średzianami.
Całkowitej metamorfozie uległa sala kinowa, której wygląd zmienił się diametralnie. Kino dysponuje po remoncie 136 miejscami i wyposażone jest w najnowocześniejsze nagłośnienie Dolby Surround, nowoczesny projektor Eremann 14 (analogowy na taśmę 35mm) oraz projektor cyfrowy z technologią 3D.
     Wyremontowane została również poczekalnia i zaplecze socjalne kina.
 
     23 maja 2009 roku, po 551 dniach od ostatniego seansu, Kino "Baszta" w Środzie Wielkopolskiej zaprosiło wszystkich mieszkańców na pierwszy seans do świeżo wyremontowanego i wyposażonego w najnowocześniejszy sprzęt kinotechniczny wnętrza.
     Widzowie mogli obejrzeć dwa filmy: "Cziłała z Beverly Hills" oraz "To nie tak jak myślisz, kotku". Oba filmy zostały zaprezentowane średzkiej publiczności bezpłatnie.
 
     Remont kina był współfinansowany ze środków Polskiego instytutu Sztuki Filmowej oraz ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ponadto Kino "Baszta" należy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych.
 
     W roku 2010 w ramach projektu współfinansowanego przez Unię Europejską (z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013) wykonana została cyfryzacja kina. Cały projekt opiewał na sumę 478 760zł a kwota dofinansowania z EFRR wyniosła 143 508zł.
     Od tego czasu z kina "Baszta", podobnie jak ze wszystkich kin w całej Polsce, zniknęła taśma filmowa 35mm, a jej miejsce zajęły filmowe kopie cyfrowe dostarczane na przenośnych dyskach komputerowych.
 
     W roku 2018 w sali projekcyjnej kina zostały wymieniona obicia oraz siedziska wszystkich foteli - łącznie 137 szt.
 
     W roku 2019 wykonany został remont holu kinowego oraz części kasowej i szatni. W roku 2020 wyremontowano kabinę projekcyjną oraz salę widowiskową, a przy okazji dokonano koniecznych napraw sprzętu audiowizualnego.
 
 
 
 
 

Nasi partnerzy

nasi_partnerzy/partnerzy_1.jpg

nasi_partnerzy/partnerzy_2.jpg