16.09.2024 OKOŃ - MOJA DROGA
To trwający ponad 150 minut film dokumentalny poświęcony legendzie Lecha Poznań, jedynemu i niepowtarzalnemu Mirosławowi Okońskiemu.
- Kapitalna sprawa, że taki film został zrealizowany. Mirek Okoński po prostu na niego zasłużył, patrząc na jego całą piłkarską karierę. My jako klub jesteśmy dumni, że mamy taką legendę - mówił Piotr Rutkowski. - Jestem pod ogromnym wrażeniem. Wiadomo, nie mogę bohatera, dla mnie Pana Mirka, pamiętać z boiska. Ten dokument uświadomił mi, jak niesamowite umiejętności piłkarskie posiadał. To był piłkarski wirtuoz - dodawał Bartosz Mrozek.
Na pomysł zrobienia dokumentu wpadł sześć lat temu dziennikarz Głosu Wielkopolskiego Piotr Łuczak, który napisał scenariusz i jest reżyserem. W roli producentów wspierali go Przemysław Erdman z agencji menedżerskiej Fabryka Futbolu, a także Tomasz Mroczkowski z Sotis Art. Pod ogromnym wrażeniem był główny bohater, który niesamowicie denerwował się od kilku dni, zresztą zdradził, że wcześniej nie widział całej produkcji.
Przez ponad 2,5 godziny podróżujemy po miejscach ważnych dla Mirka. Rozpoczyna się w Koszalinie, potem przenosimy się do Poznania i zresztą wątki związane z Lechem przewijają się przez całą fabułę, a także Warszawy, po czym uciekamy do niemieckiego Hamburga i greckich Aten. To zresztą bardzo mocny atut filmu, ponieważ bohater odwiedził wraz z ekipą miejsca, w których grał poza Polską. Co najważniejsze, ta produkcja to nie jest laurka. Nie jest to tylko cukierkowa opowieść o niesamowicie utalentowanym piłkarzu, który podbił serca kibiców. Jasne, w wielu momentach sala wybuchała śmiechem, bo mieliśmy kopalnię anegdot. W ich opowiadaniu kapitalną rolę odegrał Jerzy Łupicki, poznański przedsiębiorca, który wspierał Lecha w latach 80.
W dużej mierze mamy jednak na ekranie również prozę życia i pokazanie bohatera od zupełnie innej, tej ciemniejszej strony. Niekończące się imprezy, alkohol czy hazard - te tematy nie są przemilczane, a wręcz opowiedziane bardzo wyczerpująco. Nie jest to odkrycie wielkiej tajemnicy, ale ukazuje też uniwersalny przekaz dla dzisiejszych sportowców, że ich życie nie jest wcale takie kolorowe i za rogiem czyha wiele pokus, którym czasami trudno się oprzeć. Można usłyszeć w dokumencie, że jak się bawił Okoń, to bawiła się cała Warszawa/Poznań/Ateny - tutaj miasto do wyboru, bo ten cytat jest w przypadku Mirka uniwersalny. Nie ma jednak użalania się nad swoim losem, ale jak w tytule - to była jego gra, jego życie i jego wybory, których nie żałuje. Kilka razy zresztą można się zadumać, u niektórych osób pojawiły się łzy w oczach przy niektórych opowieściach, ale godne podkreślenia jest to, że rodzina była, jest i będzie przy naszej legendzie.
https://www.lechpoznan.pl/aktualnosci,2,premiera-filmu-okon-moja-droga,43281.html
23.09.2024 BULION I INNE NAMIĘTNOŚCI
Bohaterami osadzonego w drugiej połowie XIX wieku filmu są znakomita kucharka Eugénie (Juliette Binoche) i znany smakosz, gastronom Dodin (Benoît Magimel). Od 20 lat razem gotują, tworzą przepisy i wydają wielkie przyjęcia. Rozmawiają ze sobą głównie za pośrednictwem potraw, przygotowując wspaniałe buliony, sosy, przepiórki, turboty, warzywa z własnego ogrodu czy spektakularne desery. Świat, który wspólnie tworzą, pomaga im przetrwać najtrudniejsze życiowe momenty, a ich relacja przez lata ewoluuje.
opis dystrybutora kina
Francja, połowa XIX wieku. Historia pełna namiętności i pasji, miłości do jedzenia i mocnego, wieloletniego uczucia łączącego bohaterów. Sercem zamku Dodina Bouffanta jest kuchnia, a jego serce od wielu lat należy do jego kucharki i prawej ręki, Eugénie. Wyrafinowane potrawy powstają z radością, proces przygotowania i degustacji trwa aż osiągnięty zostanie efekt idealny lub też dokonane kolejne kulinarne odkrycie. Gotowanie jest metaforą i odbiciem relacji łączącej pewnego, precyzyjnego Dodina i zmysłowo delikatnej Eugénie, dopasowaniem i zrozumieniem bez słów.
Littlehampton, 1920. Angielskie nadmorskie miasteczko jest świadkiem mrocznego i absurdalnego skandalu. Historia dwójki sąsiadów: głęboko konserwatywnej miejscowej Edith Swan (Olivia Colman) i hałaśliwej irlandzkiej imigrantki Rose Gooding (Jessie Buckley). Kiedy Edith i współmieszkańcy zaczynają otrzymywać niegodziwe listy pełne niezamierzonych, przezabawnych wulgaryzmów, o "zbrodnię" zostaje oskarżona Rose. Anonimowe listy wywołują oburzenie w całym kraju i rozpoczyna się proces. Kiedy jednak mieszkanki miasta – pod przewodnictwem funkcjonariuszki policji Gladys Moss (Anjana Vasan) – zaczynają samodzielnie dochodzenie w sprawie przestępstwa, podejrzewają, że coś jest nie tak, a Rose może wcale nie musi być winowajcą. Kristo